Wystawa „ObrazPolski”
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrą okazją do pochylenia się nad losami naszego kraju. Były dobre i złe chwile, czasy kolorowe i mroczne. Taki właśnie jest „ObrazPolski” – wielowymiarowy. Niniejsza wystawa ma na celu zaprezentowanie różnorodności przedstawiania rzeczywistości w malarstwie ostatnich pięciu dekad. Jednocześnie może stać się tematem do rozmyślań nad nami, jako społeczeństwem, miejscem, w którym teraz się znajdujemy i tym, co może nam przynieść przyszłość.
Obrazy polskich twórców, które zostały zaprezentowane na wystawie, w większości będą po raz pierwszy pokazywane szerszej publiczności. Wiele z nich dotąd znajdowało się w muzealnej składnicy ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą w Pałacu Albertich. Wizja premierowego pokazu po kilkudziesięciu latach jest czymś magicznym i fascynującym. Mamy okazję zobaczyć dzieła sztuki, które zakupiono jeszcze w czasach funkcjonowania Muzeum Okręgowego, gdy porcelana była tylko częścią ekspozycji. Dziś Muzeum Porcelany nawiązuje do swojej tradycji i odkrywa swój bogaty skarbiec. Tym samym, staje obok takich miejsc, jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które promuje współczesnych artystów.
Wystawa składa się z 30 obrazów namalowanych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Zatem mamy tu twórczość powojenną lat 50., przemian lat 80., jak również wkraczania w nową rzeczywistość lat 90. XX wieku. Są tu obrazy abstrakcyjne, surrealistyczne, organiczne i groteskowe. Finalnie mamy zebraną w jednym miejscu twórczość Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Eugeniusza Gepperta, Natalii LL, Pawła Trybalskiego, Alfreda Lenicy i wielu innych.
Przestrzeń wystawiennicza została zaaranżowana na zasadzie klaustrofobicznego labiryntu, nawiązującego do budownictwa PRL. Spoiwem jest Polska, jako kraj twórców niniejszych dzieł, tło działań kreatywnych, ale również inspiracja do tworzenia.
Serdecznie zapraszamy na wystawę i odkrywanie fascynującej polskiej twórczości nie tak nam odległej czasowo.
Wstęp odbywa się w ramach zwiedzania ekspozycji muzealnej.
Zapraszamy od 30.11.2018 do 17.02.2019.