Noc Muzeów – Muzeum OdNowa

Pod tym właśnie hasłem wałbrzyskie muzeum organizuje tegoroczną Noc Muzeów. Muzeum, którego historia sięga roku 1908 zaprezentuje publiczności swoje nowe oblicze.

Po raz pierwszy od wielu miesięcy zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wszystkie wyremontowane sale wystawowe, a w nich – nowe ekspozycje. Ponadto zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania części zbiorów polskiego malarstwa współczesnego, w tym obrazów takich mistrzów, jak Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski, Zdzisław Beksiński czy Jerzy Nowosielski. Galeria, w której prezentowane są te dzieła będzie w najbliższym czasie powiększona tak, aby mogło się w niej znaleźć więcej prac znajdujących się w zbiorach muzeum, w tym również artystów wałbrzyskich.

Nowe propozycje – oprócz wystaw, które były już udostępnione do zwiedzania – to historia porcelany śląskiej, w tym eksponaty z dawnych wałbrzyskich fabryk oraz niezwykle efektowna kolekcja polskiej porcelany z lat sześćdziesiątych, uchodzących za jeden z najlepszych okresów wzornictwa w naszym kraju. Kolekcja ta, to najnowszy nabytek wałbrzyskiego muzeum.

W trakcie Nocy Muzeów, nie zabraknie również atrakcji zarówno dla młodszych jak i starszych gości. Odbędzie się między innymi profesjonalna sesja zdjęciowa, stylizowana na dawne malarstwo, w trakcie której każdy z obecnych może stać się Mona Lisą lub Damą z gronostajem, warsztaty dla najmłodszych oraz konkurs na przebranie inspirowane dawnym malarstwem. Tego dnia nastąpi również symboliczne odsłonięcie tablicy z nowym logo i nazwą muzeum. Od tego momentu Muzeum w Wałbrzychu stanie się Muzeum Porcelany.

Zapraszamy na Noc Muzeów – 16 maja od godziny 19.00

Program:
– wernisaż wystawy prac Marty Sienkiewicz i Piotra Romińskiego, wykładowców wrocławskiej ASP
– otwarcie nowej ekspozycji stałej, m.in. z kolekcją polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX w.
– otwarcie galerii malarstwa współczesnego
– oficjalne otwarcie muzealnego sklepiku
– sesja fotograficzna „Wskocz na obraz!”
– konkurs na przebranie inspirowane dawnym malarstwem
– warsztaty dla dzieci i młodzieży