Grupa figuralna „Koncertująca para”

Mili Państwo,

wspaniała wiadomość z ostatniej chwili!

Właśnie podpisaliśmy umowę z Narodowy Instytut Muzeów dotycząca dofinansowania zadania „Zakup grupy figuralnej Koncertująca Para (PFF Pacyków) – element rozbudowy zbiorów ceramiki polskiej sprzed 1945 r.” w ramach programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Już niedługo naszą stałą wystawę wzbogaci przepiękna grupa figuralna „Koncertująca para” projektu Stanisława Emila Czapka, pierwszego dyrektora artystycznego i głównego technologa wytwórni w Pacykowie. Jej projekt powstał w 1912 roku, w pierwszym roku działalności wytwórni. Wykonanie figury datuje się po 1921 roku.

Ci z Państwa, którzy śledzą światowe rynki kolekcjonerskie wiedzą, że figury z wytwórni w Pacykowie to prawdziwe białe kruki.

Rozpiera nas duma, bo już niedługo dołączymy do elitarnego grona tylko dwóch muzeów w Polsce (Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce), w zbiorach których znajduje się ten obiekt.

Grupa figuralna „Koncertująca para” będzie naszym trzecim eksponatem pochodzącym z wytwórni w Pacykowie. Dołączy do zakupionej przez nas w zeszłym roku unikatowej lampy gabinetowej „Muzykująca dama” i figury „Kobiety z gęsią”.

Odwiedzicie nas Państwo, aby móc nacieszyć się jej pięknem?

Pozostańcie z nami – więcej szczegółów już wkrótce!

Do zobaczenia w Muzeum Porcelany ❤️

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Zdjęcie „Koncertującej pary” dzięki uprzejmości Dom Aukcyjny Desa Unicum.