Danuta Duszniak

25 marca obchodzi swoje 97. urodziny Pani Danuta Duszniak, wybitna projektantka ceramiki, zawodowo związana z Instytut Wzornictwa Przemysłowego – Institute of Industrial Design, a następnie z Zakładem Szkła i Ceramiki w Warszawie. Z czasem objęła funkcję kierowniczki artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Kanon”, pełniła nadzór artystyczny nad działaniami Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kwiatogal” w Warszawie. Epizodycznie współpracowała również ze Spółdzielnią Przemysłu Artystycznego „Dzianina” w Warszawie.

Jest autorką projektów ikonicznych już dziś wzorów ceramiki użytkowej m.in. serwisu kawowego „Koko” (1959), produkowanego przez Zakłady Porcelitu Stołowego „Pruszków” w Pruszkowie czy wazonu „Rock & Roll” (1957), produkowanego przez Zakłady Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu oraz licznych ceramicznych zestawów dla gastronomii i hotelarstwa. Jej projekty ceramiki i sztućców z lat 1967-1968 skierowane były do chorych z ograniczoną sprawnością rąk.

Prace Pani Danuty Duszniak prezentowane są w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu na ekspozycji stałej ceramiki z lat. 50. i 60. wśród najwybitniejszych przykładów polskiego wzornictwa użytkowego tego okresu.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu wspiera działania Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, mające na celu przyznanie Artystce Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Źródło fotografii artystki: www.ladnydom.pl

Fotografie eksponatów z kolekcji Muzeum Porcelany: Jadwiga Kornecka-Cebula