III Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Wałbrzychu

W dniach 4 i 5 stycznia 2020 roku w Wałbrzychu już po raz trzeci odbędzie się Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft, skupiające młodych Żydów i Żydówki z Dolnego Śląska, zaangażowanych w aktywizację społeczności lokalnych poprzez popularyzację szeroko pojętej kultury żydowskiej (m.in. historii, literatury, sztuki, rzemiosła artystycznego, muzyki i kuchni) oraz dziedzictwa polsko-niemiecko-żydowskiego obecnego w naszym regionie.

Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Wałbrzychu to wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się więcej o kulturze i dziejach społeczności żydowskiej, która od stuleci zamieszkiwała Dolny Śląsk. Podczas tego wydarzenia poznacie Państwo cykl żydowskich świąt, spróbujecie oryginalnego koszernego wina, dowiecie się jaka jest historia Żydów na Dolnym Śląsku podczas spotkań z Janem Kirschenbaumem, Anną Grużlewską i Aleksandrą Wilczurą, a także będziecie mieć niepowtarzalną okazję degustacji potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej i izraelskiej Anny Lazarek, wykonać własnoręcznie talerze i torby ekologiczne z motywami żydowskimi pod bacznym okiem znanego polskiego artysty street-artu i aktywisty społecznego Dariusza Paczkowskiego oraz oczywiście doznać dobroczynnych skutków kosmetyków z Morza Martwego podczas warsztatów izraelskiego wellbeingu i spa prowadzonych przez Alicję Zweifer i Roberta Kułacza z F.H. Jofi.

Serdecznie zapraszamy wszystkich wałbrzyszan – zarówno dzieci, jak i dorosłych – zainteresowanych tą kulturową przygodą. Czekamy na Was w sobotę 4 stycznia 2020 roku w godz. 12:00-17:00 w Muzeum Porcelany przy ulicy 1 Maja oraz w niedzielę 5 stycznia w Starej Kopalni Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Piotra Wysockiego 29.

 
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
 
Zapisy: cukunft.wroclaw@gmail.com
Ilość miejsc jest ograniczona